Ogrzewanie podłogowe - czy warto?

Przy okazji odwiedziń u rodziny czy znajomych - coraz częściej spotykamy się z ogrzewaniem podłogowym, wyraźniej zauważamy jego korzyści i dostrzegamy potencjał tego rozwiązania. Rosnąca popularność stosowania ogrzewania podłogowego, nie jest niczym zaskakującym, jest to nowe rozwiązanie które dopiero zaczęło wypierać tradycyjne kaloryfery - i to z dużą skutecznością. Korzyści z porzucenia żeliwnych kaloryferów jest wiele, począwszy od lepszej jakości powietrza poprzez wyeliminowanie siedliska roztoczy i punktu nadmiernego nagrzania powietrza, po estetykę i odzyskanie kilku metrów naszego pomieszczenia. Ważne jest również to co nadmieniłem wcześniej - punkt pionowego ogrzewania, kaloryfery mają to do siebie że ich energia grzewcza jest skupiona w jednym punkcie i początkowo uchodzi pionowo, aż do napotkania pierwszej bariery (którą najczęściej jest sufit, ze względu na unoszenie się ogrzanego powietrza) kiedy to po zderzeniu z nią rozchodzi się na boki, skutkując ogrzaniem pozostałej części pomieszczenia.
Zastanawiając się nad montażem ogrzewania podłogowego, musimy rozważyć wiele aspektów - od kosztów instalacji, późniejszej eksploatacji, po kwestie wydajności ogrzewania i płynących z niego korzyści.
Jedną z kwestii odnośnie której należy dokonać takiej decyzji, jest wybór posadzki pod którą będzie mieścić się nasze ogrzewanie podłogowe - najcześciej inwestorzy rozważają między zastosowaniem tzw. miksokreta, a płynnej wylewki anhydrytowej. Miksokret jest tradycyjnym rozwiązaniem, od wielu lat stosowanym w budownictwie, natomiast anhydryt jest stosunkowo nowy i od zaledwie kilku lat stosowany na Polskich budowach.
Główną różnicą między anhydrytem a miksokretem jest ich forma. Anhydryt jest materiałem płynnym, natomiast miksokret ma formę stałą - jest to ważna cecha obu tych rozwiązań, ponieważ wpływa w znacznym stopniu na pozostałe ogniska naszego systemu ogrzewania.
Anhydryt jako materiał płynny, nie ma problemu z wypełnieniem wszelkich szczelin i dokładnym otuleniem rur grzewczych znajdujących się w podłodze, co niestety w przypadku miksokreta może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe.
Zaletą, której nie można pominąć, przy zastosowaniu posadzki anhydrytowej wraz z ogrzewaniem podłogowym jest efektywność naszego ogrzewania, która przy takim połączeniu wzrasta nawet kilkukrotnie! Wpływ na to, ma wyjątkowo wysoki stopień przewodzenia ciepła jaki posiada anhydryt i możliwość zastosowania stosunkowo niewielkiej grubości warstwy wylewki co przekłada się na dokładniejsze i szybsze nagrzanie powierzchni.
Jesteś zainteresowany ogrzewaniem podłogowym?
Skontaktuj się z nami, chętnie doradzimy w doborze odpowiedniego